Ďalšia hra už čoskoro!

5 zaujímavých psích rás: kto je najrýchlejší a kto najlenivejší?

Ste milovník štvornohých priateľov a máte dojem, že viete o psích plemenách všetko? Prinášame prehľad zaujímavých NAJ zo sveta psích rás. Ktorá z nich je najpriateľskejšia a ktorá naopak najnebezpečnejšia? Možno dokonca jednu z nich sami vlastníte.
Ak si chcete otestovať svoje znalosti hneď teraz, vyskúšajte náš kvíz "Hľadáme skutočných psíčkarov".

 

1. Najrýchlejší pes je chrt

Anglický chrt, inak nazývaný aj Greyhound, zaujme svojím zjavom na prvý pohľad – štíhla atletická postava, vyklenutý hrudník a dlhé nohy. Stavba tela umožňuje tomuto psovi behať aj 72 kilometrov za hodinu. Chrt je skutočný šprintér. Právom mu prischla prezývka Ferrari zo sveta psov.

 

Zároveň o chrtoch kolujú rôzne mýty, ako napríklad, že sú hyperaktívni, a preto potrebujú veľa pohybu. To však nie je pravda. Aj keď dokážu behať skutočne rýchlo, veľmi skoro sa unavia a sú schopní prespať aj 18 hodín denne.

 

2. Najnebezpečnejšie plemeno psa

Americký pitbulteriér je sebavedomý a ostražitý pes, ktorý je vždy v strehu a kontroluje, čo sa v jeho okolí deje. Už pohľad na neho vzbudzuje v ľuďoch rešpekt, a to najmä kvôli vytrénovanej postave, viditeľným kostiam rebier a chrbtice a typickému bojovému postoju. Súčasne naháňa strach aj ostatným psom, keďže rád ukazuje svoju nadradenosť.

 

Pitbul je považovaný za jedno z najnebezpečnejších plemien psov, neslávne sa preslávil útokmi na ľudí. Pravdou je, že keď ho vyľakáte alebo vyprovokujete, nemá problém zaútočiť.

 

Odpoveď tkvie v jeho minulosti. V 18. storočí bol totiž vyšľachtený na psie zápasy. Tie sú dnes už zakázané, no horúca krv zdedená po predkoch mu prúdi v žilách dodnes. Jeho divoký temperament sa využíval aj na návnadu pre býkov a lov medveďov.

 

3. Najroztomilejší na svete

Jedna z najzlatších rás psov na svete je sladký Shih-tzu. Zbožňuje ľudí, je veselý a s radosťou bude vítať nielen vás, ale aj vaše návštevy. Na roztomilosti mu pridáva aj jeho maximálna výška iba 28 centimetrov v dospelosti. Vzhľadom ho ale i tak neprehliadnete, keďže má charakteristickú vlastnosť dlhú hodvábnu srsť. Tá si žiada pravidelnú starostlivosť v podobe česania.

 

Rozkošný výzor a malý vzrast v kombinácii s priateľskou a spoločenskou povahou robia zo Shih-tzu ideálneho spoločníka. Je vhodný napríklad pre seniorov, ktorí majú dostatok priestoru tráviť s milujúcim maznáčikom čas a starať sa o jeho kožušinku. Láska, ktorú mu budete dokazovať, sa vám isto niekoľkonásobne vráti.

 

4. Najlenivejšia rasa

Zovňajšok čínskeho chocholatého psa môže niekomu prísť úsmevný. Má malé chudé telo a srsť mu rastie iba na labkách, chvoste a hlave. Napriek tomu sa teší veľkej obľube u ľudí.

 

Označenie najlenivejšie plemeno si vyslúžil vďaka tomu, že je mestský typ psíka, hodí sa do bytu. Určite si nepotrpí na dlhé horské prechádzky. Ak máte starého rodiča, ktorému chcete dopriať spoločníka, výberom čínskeho chocholatého psa určite netrafíte vedľa. Prispôsobí sa tempu svojho majiteľa a bez problémov s ním bude celé hodiny vysedávať na gauči.

 

5. Najviac upúta zlatý retríver

Samozrejme, že existuje viacero populárnych rás, no my sme si vybrali priateľského zlatého retrívera. Pýtate sa prečo? Toto plemeno psa patrí medzi 10 najobľúbenejších psích plemien na Slovensku a nie je to náhoda. Spĺňa väčšinu vecí, prečo psy milujeme.

 

Je hravý, inteligentný a dá sa ľahko vycvičiť. Rovnako panuje domnienka, že je najvhodnejšou rasou na prilákanie si životného partnera. Či už je to pravda, alebo nie, tento psík je prototypom rodinného maznáčika, obľúbia si ho aj deti. No je potrebné uvedomiť si, že retríver vyžaduje aktívnejších majiteľov. Pohyb a pozornosť sú pre neho mimoriadne dôležité po fyzickej aj mentálnej stránke.

 

Máte pocit, že ste vedeli všetky informácie z článku? Vyskúšajte si svoje vedomosti v kvíze Vyhrajko.