Ďalšia hra už čoskoro!

4 neobyčajne krásne miesta Slovenska

Chystáte sa na aktívnu dovolenku po Slovensku? Milovníci prírodných úkazov sa tu nudiť určite nebudú. Zavedieme vás na 4 túry, ktoré sú symbolom jedinečnej a nepoškvrnenej krajiny.
 
Neopakovateľné výhľady, malebné zákutia a množstvo zážitkov – slovenská príroda vyrazí dych každému. Je tu 9 národných parkov, ktoré zahŕňajú najmenšie veľhory na svete Tatry, nedotknuté pralesy či najväčšie krasové územie v Strednej Európe Slovenský kras. Ktoré horské túry vás dajú do kolien?Ak si chcete otestovať svoje znalosti hneď teraz, vyskúšajte náš kvíz "Krásy Slovenska".

 

Jahňací štít (Tatry)

Tento štít nepatrí medzi najčastejšie spomínané vrchy v Tatrách. Napriek tomu ho nemožno opomenúť, pretože garantuje skutočne nádherný zážitok z majestátnych hôr. I keď dá zabrať kondičke, dvojnásobne to vykompenzuje. Atraktívna a rozmanitá túra vedie cez les, plesá (Zelené, Červené, Belasé pleso), ale aj kosodrevinu a skaly. Rovnako je veľmi pravdepodobné, že po ceste stretnete kamzíka.

 

Dostanete sa tu viacerými trasami. Najrýchlejšia z nich sa začína na Bielej vode, z ktorej musíte prejsť na Zelené pleso. Po 2, 5 hodinách pokračujte z plesa strmo hore na Jahňací štít. Túra smerom hore trvá 4, 5 hodiny.

 

Brestová (Západné Tatry)

Brestová je vrch, ktorý sa nachádza na hlavnom hrebeni Západných Tatier. A ako to už býva vyštveráte sa na neho z rôznych smerov. My sme pre vás vybrali trasu z Chaty pod Náružím, kde sa dostanete z dediny Bobrovec. Ideálne je nechať si na túto túru dva dni. Prvý deň si vyhraďte na výstup na spomínanú chatu, kde si odpočiniete. Na druhý deň vám tak ostane dosť času na náročnejšiu časť.

 

Vrch je výnimočný nenapodobiteľnou scenériou, keďže poskytuje kruhový výhľad na široké okolie Západných Tatier a Tatier. Túra na Brestovú vedie cez Sivý vrch a po ochutnávke jej výhľadov pokračujte na vrchy Salatín a Baníkov. Ďalej zostupujte smerom dole do východiskového bodu cez Hlbokú dolinu.

 

Veľký Rozsutec (Malá Fatra)

Túra na Veľký Rozsutec vám nepotrvá celý deň, no zato sa počas nej riadne zapotíte. Zaujímavá túra s veľkým výškovým rozdielom sa považuje za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska. A vraj tu kedysi ukryl zlato aj sám Juraj Jánošík. Či už je to pravda, alebo nie, Veľký Rozsutec v Malej Fatre je pokladom sám o sebe, a aj preto sa stal symbolom v logu tohto národného parku.

 

Je unikátny svojráznou a bohatou rastlinou pokrývkou. Rovnako je obľúbeným vyhliadkovým bodom vďaka svojej polohe, skalnatému vrcholu a nadmorskej výške. Dostanete sa na neho zo všetkých strán, východiskovými bodmi sú dediny Zázrivá, Štefanová, Terchová alebo Párnica.

 

Kráľova hoľa (Nízke Tatry)

Každý Slovák by mal aspoň raz v živote zdolať Kriváň… a Kráľovu hoľu. Na najznámejší a najnavštevovanejší vrch Nízkych Tatier vyjdete buď peši, alebo elektrickým bicyklom. Celodenná túra je síce náročná, no na jej vrchole zažijete krásny výhľad na Vysoké Tatry, Spiš, Horehronie či Liptov. Turisti trasu najčastejšie začínajú v obci Telgárt alebo Šumiac.

 

Kráľova hoľa, ospevovaná básnikmi, je zároveň východiskovým bodom pre hrebeňovku Nízkych Tatier. Tá smeruje cez vrchy, ako sú Stredná hoľa, Orlová a Bartková. Prespať tu môžete v Útulni Andrejcová a ďalej pokračovať na Čertovicu.

 

Obdivujete aj iné prírodné krásy Slovenska? Otestujte sa vo Vyhrajkovi a zistíte, ako dobre poznáte čarovné miesta našej krajiny.